Jalgratta kevadhooldus tee ise või too ratas hooldusesse

Enne suurt sõiduhooaega tee ratas kindlasti korda!

Nüüd on õige aeg jalgratas välja ajada ning igapäevasesse kasutusse võtta! Kui ratas on terve talve koridoris või keldris oma aega oodanud, võta ette korralik hooldus.

Selleks, et Sinu kaherattaline sõber kestaks kaua ja sõidaks terve kevadsuve sinuga turvaliselt, tuleb jalgratast hooldada kasutusperioodil minimaalselt kord kuus, rummusisese käiguvahetajaga mudeleid aga paari kuu tagant.

Millised hooldusprotseduurid tuleks enne uue hooaja algust läbi viia? Vastus sõltub selles, mis seisus jalgratas talveunne sai jäetud. Jagame nüüd mõned soovitused, kuidas rattas kevadesse äratada. Kui avastad end aga olukorrast, et vajad uut ratast, siis poodle Velomarketis virtuaalselt kas videosilla vahendusel või e-poes iseseisvalt.

Kui oled uue ratta otsinguil, võid Tallinnas tellida endale sobivad rattad koduhoovi või -tänavale ka proovisõiduks. Kui aga soovid rattad ise poes üle vaadata, broneeri endale individuaalne poekülastus sulle sobivaks ajaks iga päev kuni 21.

Variant A

Enne talveunne panekut sai jalgratas puhtaks nühitud ja õlitatud. Käigu- ja piduritrossid “lahti lastud”.

Kui ise ei jõua või oska ratast hooldada, too ta Velomarketi töökotta - teeme korda!
Kui ise ei jõua või oska ratast hooldada, too ta Velomarketi töökotta – teeme korda!

Suurepärane! Sel juhul õlita veidi ketti, tõmba trossid vinna, pumpa kummid ja sõit võib alata!

Kummide pumpamisest täpsemalt – rõhuvahemik on märgitud väliskummile. Hea on omada manomeetriga jalgrattapumpa. Nii saab hea ülevaate sellest, kui palju rõhku kummides parajasti on.

Vaata ratas enne esimest pikemat sõitu veelkord põhjalikult üle ning veendu, et midagi ei logise ja ükski ratta osa sind sõidu näiteks ajal ei määri.

Variant B

Jalgratas läks keldrisse nii, nagu viimaselt sõidult saabus.

Tuleb omajagu vaeva näha! Esmalt tuleb jalgratas puhtaks nühkida. Õli, tavott ja mustus kipuvad talve jooksul eriti kõvasti liikuvosade külge klammerduma. Seetõttu on lihtne lahendus kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid, näiteks Easyclean. Sobib ka tavaline rasva eemaldav tugevamat sorti nõudepesuvahend, näiteks Fairy. Nühkimiseks tasub kasutada lappe ja/või harjakesi. Kõige olulisem on hoida puhtana hammasrattad ning käiguvahetajad. Suurema pori/mustuse eemaldamiseks võib kasutada ka survepesu. Seejuures tuleb silmas pidada seda, et tugev veesurve ei kahjustaks ratta tundlikke osi, näiteks laagreid.

Edasi – õlitamine. Peale pesu tuleb üle õlitada kõik jalgratta osad, kust puhastamise järel sai õli maha nühitud – eelkõige kett, hammasrattad ja käiguvahetajad.

Ketile tuleb tilgutada õli kogu ulatuses. Õli peaks eelkõige minema keti lülide vahele. Peale õlitamist tuleb kett taas kaltsuga üle tõmmata sest üleliigne õli hakkab mustust koguma. NB! Kasuta keti õlitamiseks vaid spetsiaalselt selleks ettenähtud jalgratta ketiõli.

Kodustes tingimustes jalgratta kevadhoolduse tegemiseks on vaja järgnevaid vahendeid:

Pidurite ja käikude kodusest hooldamisest saad lugeda meie varasemast postitusest.

Kui kõik see tundub liialt keeruline või tülikas, siis alati on valmis aitama Velomarketi jalgratta töökoda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga