Tööstuse 43, Tallinn, Eesti
Kauplus +372 508 3309
Töökoda +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Eesti
Kauplus +372 5885 7752
Töökoda +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Üldinfo +372 508 3309

Jalgratta kasutusjuhend

Sügise saabumine toob endaga kaasa vihmased ja porised ilmad, mistõttu tuleb ka jalgratta hooldusele tavapärasest rohkem tähelepanu pöörata. Loomulikult sõltub hooldamise sagedus ka sõitmise sagedusest ning teeoludest.

Kodustes tingimustes hooldamiseks on vaja järgnevaid vahendeid:

 • ketiõli (märja ilma oma),
 • jalgratta puhastamise hari,
 • õlieemaldusvahend (sobib ka tavaline rasva eemaldav tugevamat sorti nõudepesuvahend, näiteks Fairy),
 • jalgratta puhastusvahend (samuti sobib näiteks Fairy),
 • mutrivõtmete komplekt,
 • lapp – sobib suvaline vana kalts : )

Sügis-talvel tuleks tähelepanu pöörata eelkõige järgnevale:

 1. Õlita ketti! Sõit vihma ja poriga uhub ketiõli palju kiiremini minema kui sõit kuiva ilmaga. Enne õlitamist tuleb kett lapiga puhta(ma)ks nühkida. Ketile ei tohiks jääda mustust. Kui kett ei taha puhtaks minna, siis tuleb kasutada näiteks Fairy vmt pesuvahendit. Kui kett on puhas, siis tuleb tilgutada õli ketile kogu ulatuses. Õli peaks eelkõige minema keti lülide vahele. Peale õlitamist tuleb kett taas kaltsuga üle tõmmata, sest üleliigne õli hakkab mustust koguma. Kui tihti on vaja õlitada? Näiteks peale paari sõitu lausvihmas tuleks kett kindlasti puhastada ja õlitada. Kui ilm juhtub olema enam-vähem, siis piisab sügis-talvel õlitamisest ka paari nädala tagant. NB! Kasuta keti õlitamiseks vaid spetsiaalselt selleks ettenähtud jalgratta ketiõli.
 2. Puhasta oma jalgratast! Kuna sügis-talv kipub meie oludes olema üsna porine, siis on jalgratta regulaarne puhastamine väga olulisel kohal. Ratta puhtana hoidmiseks on hea kasutada lappe ja harjakesi. Kõige olulisem on hoida puhtana hammasrattad ning käiguvahetajad. Suurema pori/mustuse eemaldamiseks võib kasutada ka survepesu. Seejuures tuleb silmas pidada seda, et tugev veesurve ei kahjustaks ratta tundlikke osi, näiteks laagreid. Kindlasti tuleb peale pesu üle õlitada osad, kust vesi võis õli minema uhtuda. Mingil juhul ei tohiks jalgratast mudasena seisma jätta terveks talveks!
 3. Vaata üle rehvid! Jalgratta “rehviloogika” on sama nagu autol – vihma ja libedaga on pidamine kehvem ning rehvi muster võiks olla suurem/jämedam. Sügis-talviseks sõiduks päris sile rehv ei sobi. Võimalusel vaheta rehvid tugevama mustriga rehvide vastu, siis on sõit ohutum. Jälgi ka välisrehvide kulumist. Jämeda mustriga rehv toimib nagu lamellrehv autol – saab edukalt sõita ka talvel.
 4. Kummide pumpamine on igal aastaajal olulisel kohal. Seda tuleks teha regulaarselt, sest vajalik rõhk ei püsi seal üle paari nädala. Vajalik rõhuvahemik on märgitud väliskummile.


Hea on omada manomeetriga jalgrattapumpa. Nii saab hea ülevaate sellest, kui palju rõhku kummides parajasti on. Juhul, kui jätad ratta sügise saabudes pikemalt seisma, pumpa samuti kummid enne täis! Päris tühjaks läinud kummid võivad võtta vale kuju ja neid ei saagi enam kevadel kasutada.

Pidurite ja käikude kodusest hooldamisest saad lugeda meie varasemast postitusest. Alati on valmis aitama ka Velomarketi jalgratta töökoda. Järgnevalt veel mõned nipid jalgratta töökorras hoidmiseks ja ohutuks liiklemiseks sügis-talvisel ajal:

 • Kui võimalik, hoia ratast vähemalt sügis-talvisel perioodil siseruumides. Vihm, niiskus ja mustus ei ole jalgratta sõbrad. Hilisem hooldus võib osade väljavahetamise tõttu osutuda kulukamaks. Kui siseruumides hoida pole võimalik, kata ratas spetsiaalse jalgratta kattega – need ei maksa palju, kuid aitavad ratast ilmastikutingimuste eest kaitsta.
 • Vihmas ja poris sõites on vajalikuks lisavarustuseks porilauad. Sügis-talvisel ajal soovitavalt võimalikult pikad ja tõhusad. Nii hoiad jalgratta ja iseenda puhtamana.
 • Ja mis kõige olulisem – taga endale ja teistele hea nähtavus helkureid ja jalgratta tulesid kasutades. Tuled peaksid olema nii ees kui taga ning valgustama piisavalt. Kontrolli enne pimedas sõitmist alati tulede patareisid või lase rattale paigaldada dünamoga tuli.