Tööstuse 43, Tallinn, Eesti´
Kauplus +372 508 3309
Töökoda +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Eesti
Kauplus +372 5885 7752
Töökoda +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Üldinfo +372 508 3309

Jalgratta kasutusjuhend

Hetkel on turul päris mitmeid erinevaid elektrilisi sõiduvahendeid, mis võib ostja jaoks teha parima valiku keeruliseks. Elektriliste tõukerataste hinnavahemik kõigub 300 euro kui ka 9000+ euro vahel ning tekib küsimus, miks üks on nii kallis ning teine, mis näeb sarnane välja, on kaks-kolm korda odavam. Hind sõltub mitmest tegurist – mootorite arvust ja võimsusest, aku mahutavusest, vedrustuste ja pidurite tüübist, materjalide kvaliteedist, lisavarustusest, valgustusest, tootjast ja paljust muust.

Targa valiku tegemisel on kaks olulist punkti, mida arvesse võtta – eelarve ja eesmärk. Kui ostja eelarve on enam-vähem paigas, tuleb järgmise sammuna selgeks teha, milleks tõukeratas ostetakse – “Milline tõuks minule?”. Näiteks, kui tahetakse iga päev tööl käia 20 km kaugusele, siis ükski madalama hinnaklassi elektritõukeratas ei sobi, sest tavaliselt on neil väiksem aku ning maksimaalne läbisõit ühe laadimisega jääb väikeseks. Meeles tuleb pidada ka tõukeratta kaalu, sest mõned mudelid kaaluvad isegi üle 50 kg

elektritõukeratas

Odavamad elektritõukerattad hinnavahemikus 350-600€

Selle hinnaklassi elektritõukerattad sobivad algajatele, kes alles katsetavad või uudishimust tahavad proovida.

Mootori võimsus (W) on neil väike. Odavamatel elektriõtukeratastel on võimsuse näitaja 250 W ringis ning tippkiirus on neil kuni 25 km/h. Sellistel mootoritel on aeglasem kiirendus ning tippkiiruse saavutamine on raske, kui ratas peab kandma rohkem kui 80 kg. Ka ülesmäge sõitmine on peaaegu võimatu. Kui on vaja sõita pidevalt ja kanda suuremaid raskusi, soovitame võtta mudeli, millel on võimsust 350 W ja rohkem.

Aku mahutavus on samuti väiksem, mis tähendab väiksemat sõiduulatust – umbes 20 km. Tehasepoolsed katsed on tavaliselt tehtud ~75 kg kaaluva sõitjaga ning tasasel teel. Seega tuleb arvestada, et maastikul sõites võib sõiduulatus olla lühem. Mida suuremat raskust ratas kannab, mida ebatasasem on tee, mida rohkem tõuse ja langusi peab läbima, seda rohkem energiat peab aku kulutama.

Vedrustus neil kas puudub või on minimaalne ning rehvideks on enamasti tahked rehvid. Need põrutavad rohkem ja teel püsimine on ebakindlam. Plussiks on aga see, et erinevalt õhkrehvidest on tahked rehvid torkekindlad ja vajavad minimaalset hooldust.

Seega, kui tahetakse mõnikord vabal ajal enda lõbuks sõita, siis sobib odavam tõukeratas väga hästi. Näiteks

• Reelika, kes elab 4ndal korrusel, valib endale tõuksi, et vahepeal sõpradega lõbusõitu teha. Soovitame talle Prantsusmaa elektritõukerataste tootja Power Zero mudelit Z8. Ülikerge vedrustusega töökindel masin, mis mõeldud algajatele.

elektritõukeratas power zero

Keskmise hinnaklassi elektritõukerattad hinnavahemikus 600-1000€

Selle hinnaklassi tõukeratastel on mootori võimsus suurem (350 W ja rohkem, 500 W ringis), seega kiirendus ja saavutatav tippkiirus on suurem. Neil on ka rohkem jõudu kanda suuremat raskust ja sõita ülesmäge.

Aku mahutavus on suurem ja nende sõiduulatus on umbes 25-50 km.

Neil on parem vedrustus, pidurid ning rehvid. Kasutatakse rohkem õhkrehve, mis on pehmemad ja ei põruta nii palju kui täisrehvid. Mugavam on sõita rattaga, millel on õhkrehvid, kuid puudub vedrustus kui rattaga, millel on vedrustus olemas, kuid all on täisrehvid. Õhkrehvidel on parem pidamine kui täisrehvidel – nad ei libise teel nii kergesti ja pidurdusteekond on lühem. Kuid nad vajavad rohkem hooldust – rehvirõhk peab olema õige ja torkeaukude tõttu võib rehv katki minna.

Kui peale esimese soodsama tõukeratta kasutamist tekkis suurem huvi elektritõukerataste vastu, vahetatakse oma vana ratas igati mugavama vastu välja. See sobib hästi neile, kes pole enam algajad “pühapäevasõitjad” ja kes eelistavad mugavust. Nendega on küllalt hea igapäevaselt sõita juba natuke pikemat maad, näiteks tööle-koju.

Selle hinnaklassi elektritõukerattad ei ole ka väga rasked, juhul kui neid on vaja kanda aku tühjenemise korral või viia tuppa hoiule ülemistele korrustele.

Kellele sobiks selle hinnaklassi masin?

• Toomas, kes töötab Tartus ning tahab tööle sõita iga päev ja iga ilmaga. Soovitame talle Prantsusmaa elektritõukerataste tootja Power Zero mudelit Z9 48V, mille sõiduulatus on 35 km. Vedrustusega ning esi- ja tagatulega tõuksil on sõit mugav ja liiklejat on teel kerge märgata.

Kallimad elektritõukerattad hinnaklassis kuni 1000€ ja rohkem

Selle hinnaklassi elektritõukerattad on kõige võimsamad, kõige kiiremad, kõige mugavamad, kõige vastupidavamad, kõige paremad … ja kõige kallimad.

Neil on võimsad mootorid mõlemal rattal (~1000 W), millega on võimalik sõita igal maastikul ja suurematel tõusudel. Ka sõiduulatus palju suurem, ~60 km või rohkemgi. Neil on kvaliteetsed pidurid ja tihti ka suuremad, laiemad ja sügavama mustriga rehvid, millega saab mugavalt sõita ka kruusateedel. Vedrustus mõlemal rattal ja juhtraual ning lisavarustuse valik on suurem.

Ainukeseks miinuseks on nende suur kaal. Suuremad mootorid, suurem aku ja vastupidavam materjal tõstavad paratamatult kaalu. Kuid kuna neil on pikem sõiduulatus ja nad on vastupidavad, jõuab nendega alati sihtkohta.

Kellele sobiks selle hinnaklassi masin?
Rain, kes töötab Tallinnas ning iga päev külastab 10 ettevõtte poodi selleks, et toidu kvaliteedi kontrollida. Soovitame talle Prantsusmaa elektritõukerataste tootja Power Zero mudelit Z8 Pro, mis on piisavalt kompaktne ning suure mahutavusega akuga, millega saab sõita kuni 50 km.

Off-road sportimiseks elektritõukerattad

Selle klassi elektritõukerattad pakuvad suurt kiirust ja väga pikka sõiduulatust. Neil on võimsad mootorid, enamasti hüdraulilised ketaspidurid, laiad rehvid, suured rattad, väga hea vedrustus. Sportimiseks mõeldud elektritõukerattad on väga vastupidavad, mugavad ja tugevad, millega saab sõita raskemal maastikul. Nad sobivad ka igapäevasõitudeks, kuid peab tähelepanu pöörama kaalule, kuna nad on tavaliselt ~30 kg rasked.

Kellele sobiks selline masin?

• Ivo, kes soovib osaleda offroad tõuksi võistlustel. Soovitame talle Power Zero mudelit Z10X 60v. Kahe mootoriga ülivõimas hea vedrustusega masin, millele on võimalik ka maastikurehvid panna.

Mida meeles pidada?

Aja jooksul ja sagedasel kasutamisel aku mahutavus paratamatult väheneb. Sellega koos ka sõiduulatus. Enamasti säilitavad akud oma mahutavuse 300-500 laadimistsükli järel. Parimad kannatavad isegi kuni 1000 tsüklit, enne kui mahutavus langema hakkab.

Erineva hinnaklassi tõukeratastel on ka erinev kandevõime. Euroopa turule toodetud tõukerataste maksimaalseks kandevõimeks on tavaliselt 100 kg.
Elektritõukeratta maksimaalsest kandevõimest suurema raskuse vedamine kahjustab mootorit ning tippkiiruse saavutamine ja tõusudest üles sõitmine on raske või isegi võimatu. See võib muuta garantii kehtetuks ning lisaks on ka sõitjale ohtlik, kuna puruneda võivad ka paljud teised komponendid, näiteks pidurid või vedrustus.
On vähe teada fakt, et paljud elektriõukerattad ei ole veekindlad. Üks suuremaid elektritõukerataste tootjaid on Hiina, mis valmistab rattaid enda kliima jaoks. Võib ka juhtuda, et veekahjustused ei kuulu garantii alla. Seega uurige hoolega, kas elektritõukeratas on veekindel ja kas veekahjustused kuuluvad garantii alla.
Paljusid tõukerattaid saab kokku voltida, et võtaks vähem ruumi ja oleks mugav endaga vajadusel kaasa võtta. Kas auto pakiraami, tuppa hoiule vm. On ka selliseid, millel saab aku eemaldada ning laadida mugavalt kodus või kontoris.

Selline võimalus on olemas Eestimaise tõukerataste tootja Velt Smart Scooter’i elektriõukeratastel:

Hea asi maksab!

Üks kindel soovitus on vaadata “premium” ja/või “rahva valiku” brändi suunas (näiteks Power-Zero, Kaabo, Inokim Dualtron, Segway Ninebot). Siis saate kindel olla, et sõiduvahend koosneb kvaliteetsetest ja töökindlatest komponentidest. Oluline on ka see, et need tooted on palju ohutumad võrreldes odavate Hiina mudelitega, mis lähevad katki sõidu ajal või süttivad põlema laadimise ajal.

Igale maitsele leidub midagi! Tähtis on vaid aru saada, mida vaja on ja milleks. Kui tõukeratta kaal on tähtis, siis tuleb vaadata kompaktsete mudelite suunas. Kui maksimaalne distants on tähtis, siis tasub vaadata aku mahutavust. Kui on vajalik hea vedrustus ning võimas mootor ning suur aku, siis tasub vaadata power-tõuksi suunas.
Mõnikord on soovid nii spetsiifilised, et tõukerattamaailm ei ole võimeline veel kõiki soove täitma, kuid õnneks on kõrval ka elektrirattad, millega saab sõita kaugemale (kuni 150km ühe laadimisega) ning mis kasutavad selleks vähem energiat