Tööstuse 43, Tallinn, Eesti
Kauplus +372 508 3309
Töökoda +372 5301 8568
Tähesaju tee 31, Tallinn Eesti
Kauplus +372 5885 7752
Töökoda +372 5301 6938
Üldinfo +372 508 3309
Esmalt tea, et Su mure on igati põhjendatud. Statistika kinnitab, et rohkem kui tunniks ajaks lukustatud jalgratta järelvalveta jätmine tänaval annab varastele tihti piisavalt aega, et lukk lahti murda ja jalgrattaga ära sõita. Kuidas seda siis vältida? Õige luku valimine tundub olevat keeruline protsess, kuid kui Sa tead, milliseid faktoreid vaadata, siis tegelikult on kõik lihtne. Järgnevates lõikudes teeme kindlaks, millist lukku Sul vaja oleks. Otsustame Sinu vajaduste põhjal, kui turvalist lukku Sa vajad, vaatame üle, mis tööriistadega vargad lukke lahti murravad, ning sukeldume erinevatesse lukutüüpidesse.
Oled sa vahel mõelnud, kui lihtne oleks Sinu ratast varastada? Sedalaadi mõttekäigule aitavad vastust leida kaks küsimust: Esiteks – Kui kaua Sinu ratas enamasti järelvalveta lukus on?
Teiseks – Kui keeruline on ratast lahti muukida?
On kahte sorti vargaid – professionaalsed ja soodsale juhusele lootvad vargad. Viimased on sellist tüüpi pikanäpumehed, kes nähes halvasti lukustatud või – veel halvem – lukustamata ratast, kasutavad võimalust rattaga kiirelt ja mugavalt ära sõita. Professionaalsete varaste sihtmärgiks on kallimad rattad. Olenemata ratta lukust, peavad nad plaani ja harivad end luku lahti murdmise osas. Professionaalne varas võib kalli ratta kättesaamiseks olla valmis isegi teie garaaži või suvilasse sissemurdmiseks. Selliseid rattaid ei tohiks kindlasti kauaks järelvalveta jätta.
Luku avamiseks on mitmeid võimalusi. Varaste tööriistadeks võivad olla haamer, tangid, nuga, rauasaag ning muud teravad esemed. Võtmega lukku on võimalik ka lahti muukida. Internetist saab üsna lihtsalt tellida erinevaid lukumuukimise komplekte, mida on võimalik guugeldades kasutama õppida. Koodiga lukkude puhul on süsteem enamasti sarnane ning sellist tüüpe lukke on võimalik näiteks Youtube`i videote põhjal küllaltki kergelt lahti muukida. Kõik eelnev aga sõltub ikkagi luku kvaliteedist. Odavaid ja ebakvaliteetseid lukke avab varas kiiremini kui kvaliteetsemaid ja kallimaid jalgrattalukke. Sestap tulekski valida endale lukk, mis hoiaks varaste sügelevad näpud tagasi, mitte ei annaks neile lootust, et see on muugitav või lõhutav.
Ketaslõikuriga läbi lülilukkude ja kettlukkude lõikamine teeb palju lärmi ja võtab aega. Tangidega odavamast trosslukust jagu saada ei ole väga keeruline. Seega see, kui turvalist lukku Sul vaja on, sõltub eelkõige sellest, kus sa oma ratast lukustad ning kui kauaks ratas järelvalveta jääb.
Kui kahe või enama küsimuse vastused jäid “Suure riski” veergu, siis oleks Sul vaja suurema turvalisusega lukku. Kui aga kahe või enama küsimuse vastused jäid “Väiksema riski” veergu, siis saad hakkama madalama turvalisusega lukuga.
Valdav enamus lukutootjaid märgivad pakendile luku turvalisuse hinnangu. Mõnel juhul on see kümnepallisüsteem, teisel aga rohkem/vähem, Osad tootjad kasutavad pronksi, hõbedat ja kulla markeeringut, et kirjeldada toote turvalisust. Need on head esimesed indikaatorid, mida vaadata, mõeldes sellele, kui kaua see lukk vargale peavalu tekitada suudab.
Teine tähelepanek võiks olla see, kui paks või õhuke on lukk, ja millisest materjalist valmistatud, sest ainult heast lukustussüsteemist ei piisa. Jalgrattalukku valides küsi endalt kindlasti, kui hästi see lukk tangidele vastu peab? Vastus oleneb mitmest aspektist (tangide suurusest, luku materjalist), kuid rusikareegel on see, et luku paksus on peamine faktor. Loomulikult loeb palju ka luku materjal ja tehniline pool. Näiteks 15mm paksuseid trosslukke on lihtsam läbi lõigata kui 15mm kettlukku. Kõige tugevamad jalgrattalukud on valmistatud karastatud terasest, mida tangidega lõigata pole võimalik.
AXA brändi U-lukk Newton on kõrgelt hinnatud lukk ning selle turvalisuse aste on 15. Nimetatud lukk on 14 cm pikk ja alati ei ole võimalik ratast lukustada rattahoidjasse. Pea meeles, et AXA Newton rattalukkudega võib olla keeruline ratast lukustada puu, posti või pingi külge. Sobiva kinnituse olemasolu korral on aga tegemist väärt abilisega. Lukk võib tundud suur aga ära lase ennast sellest petta, sest tegemist on väga keskmises suuruses lukuga.
Lühikest lukku omades võib raisata väärtuslikku aega, otsides piisavalt peenikest posti, et ratas turvaliselt lukustada. Teisest küljest on väiksemat lukku raskem lõhkuda. Kui Sul on kindel koht, kuhu ratast ka väiksema lukuga õigesti lukustada, siis soovitame pigem seda võimalust kasutada. Luku pikkus võiks olla umbes 20 cm. Siis ei teki probleemi, et ei ole võimalik ratast kuhugi lukku panna. Kui on aga kindel koht, kus pidevalt ratast lukus hoida, siis vali endale väikseim võimalik lukk.
Kui sa võtad ratta lukust lahti ja pead sellega sõitma hakkama, siis on vaja lukk endaga kaasa võtta. Erinevaid lukke on võimalik sõidu ajal erinevat moodi hoiustada. Mõne luku saab lenksu ümber mässida, mõne ümber piha kinnitada, mõnda peab seljakotis kandma. Lülilukkude puhul annavad tootjad kaasa koti, mis kinnitub lihtsalt raami külge. See on väga mugav viis lukku sõitmise ajal hoiustada ning ei riku kuidagi rattaraami. Trosslukk on kaalult kerge ja painduv, seda on võimalik hõlpsasti ümber lenksu, raami või pakiraami mässida. Kuid meeles tuleb pidada, et ainult trosslukkudega lukustatud rattad on tangidega vargale lihtne saak.
Suuremate ja raskemate lukkude puhul nagu kettlukud ja U-lukud, mis tulevad raami kinnituseta, on lenksule või raamile kinnitamine ebamugav. Nende puhul soovitame lukku hoida seal, kus ratast pargite. Kui aga vaja liigelda ja lukk kaasa võtta, siis võib luku panna seljakotti või jalgratta korvi. Sportides võib kaasa võtta eriti väikseid lukke, mida on mugav taskus kanda. AXA Roll 75, mis saabub varsti meie poodi, on just üks sellistest, mida on võimalik taskusse pista, kuid nende lukkude turvatase on suhteliselt madal.
Jalgratta korrektse lukustamise peamised reeglid on:
Lukusta jalgratas millegi kindla külge. Vali post, mis takistab luku üle libisemist ning mida ei saa maast lahti tõsta.
Lukusta oma jalgratas hästi valgustatud ja tiheda käidavusega piirkonda. See on vähem ahvatlev varastele, kes ei taha riskida sellega, et neid nähakse. Rahvarohkes kohas ei saa varas 100% kindel olla, et ratta omanik samuti läheduses ei viibi.
Veendu, et koht, kuhu Sa ratast lukustad, ei oleks lihtsalt lõigatav või murtav. Tugeva ja turvalise lukku kasutamine ei muuda teie ratast kättesaamatuks, kui ratas on lukustatud väiksema puu, aia või mõne nõrgema posti külge. Vargal on võimalik need objektid läbi saagida või pooleks murda ning ratas suhteliselt kiiresti ära varastada.
Lukusta jalgratas alati ümber raami. Võimaluse korral lukusta ka esi- ja tagaratas. Suurim viga, mida teha, on ainult esi- või tagaratta lukustamine. Selline lukustamisviis annab varastele võimaluse esi- voi tagaratas lahti teha ning ülejäänud jalgrattaga minema kõndida. Rohkem kui ühte lukku investeerimine on väärt otsus. Eriti juhul, kui Sinu jalgratas tõmbab välimusega palju tähelepanu. Võimaluse korral soovitame lukustada ühe tugeva lukuga raam, teisega aga esi- ja/või tagaratas.
Rohkem kui ühe luku kasutamine muudab jalgratta varastele keerulisemaks saagiks. Tõsi on see, et kõiki lukke on võimalik lõpuks katki teha, mis tähendab, et kõiki rattaid on võimalik varastada. Seega on vaja jalgratas varastele võimalikult vähekutsuvaks muuta.
Ühed populaarsemad rattalukud Eestis on trosslukud. Trosslukud on valmistatud omavahel põimunud metallkiududest, mis on kaetud kummi või muu materjaliga, et kaitsta ratast kriimustamise eest. Selliseid lukke on saadaval nii võtme kui ka personaalse koodi kombinatsiooniga. Trosslukku on mugav sõidu ajal raami küljes hoida, ning see mahub ilusti seljakotti.
Parimad omadused on nende lukkude kaal ning elastsus. See lukk võimaldab mugavalt lukustada mitut ratast ning olenevalt puu jämedusest ka ümber selle. Peab arvestama aga sellega, et kahjuks isegi, kui trossil on mingi kate või turvis ümber, siis tavalised lõiketangid saavad sellest enamasti jagu. Soovitan seda lukku juhul, kui tõesti on selline kiire ära käimine, või kui Su kaherattaline ei ole liiga kallis. Ühelt poolt on see kompromiss ja teiselt poolt peaksid olema valmis välja käima uue ratta hinna. Suurema turvalisuse tagamiseks kasuta trosslukku koos mõne muu tugevama lukuga.
Eelmise hooaja populaarseim lukutüüp Velomarketi klientide hulgas oli lülilukk. Need lukud on turul uuemad, kuid siiani täitnud oma eesmärki nii, et inimesed on hakanud lülilukke rohkem usaldama. Lülilukk jääb pigem natukene kallimasse hinnaklassi, kuid ta on oma hinda väärt. Lülilukud koosnevad terasplaatidest ja neetidest, mis hoiavad plaate omavahel koos ja panevad need vastastikku liikuma. Tegemist on omadustelt hübriidse lukuga, mis jääb keti ja U-luku vahele. Enamikel neist on komplektina kaasas mugav raamile kinnituv lukuhoidja, et rattur ei peaks lukku ise kogu aeg kaasas kandma. Samas on see väga kompaktne ja mahub seljakotti või isegi suuremasse taskusse ilusti ära.
Eestis on laialt levinud teadmine, et kettlukk on turvaline. Kettlukud on kokku pandud mitmest ketilülist ning kaetud näiteks kummi või tekstiiliga. Nõrgemaid kette on võimalik tangide ning suure jõuga pooleks teha, kuid tugevamate lõhkumiseks tuleks kasutada siiski elektrilist lõikurit. Kettluku teeb varastele ebamugavaks veel see, et kui varas peaks hakkama seda näiteks akuga ketaslõikuriga saagima, siis kett kipub vingerdama ja ei püsi paigal. On üsna ebamugav ja keeruline ühe käega ketti pingul hoida ning teise käega saagida. Lisaks hakkab selline tegevus avalikus kohas kindlasti silma. Selle lukuga tuleb kaasa nii võti kui ka personaalne kood. Kuigi kettlukk on väga turvaline, on ta kaalult kõige raskem ja teda on keeruline sõidu ajal raami küljes hoida. Sellegipoolest on kettlukuga ratast lihtne lukku panna. Mida pikem kett, seda mugavam on kinnitamine ja raskem on lukk!
Luku nimetus tuleb sellest, et terasest väänatud osa on “U” kujuline ning kinnitub terasest kangile. See on hea kooslus, sest tagab kvaliteetse vargasvastasuse, olles samal ajal ka kergesti kasutatav ning mitte nii raske, et ei suudaks kaasas kanda. Loomulikult on tegu ka fikseeritud profiiliga ehk seda ei anna käekotti või seljakotti kokku väänata. Juhul, kui soovite mõne jämedama asja külge oma kallist kaherattalist kinnitada, siis ei pruugi see ulatuda. Sellise luku puhul kasutatakse avamiseks üldiselt võtit, mis on ühtlasi üks turvalisemaid meetodeid. Reaalsuses on nende lukkude turvalisus varieeruv. Pigem oleneb see terase kvaliteedist, sulamist ning selle jäikusest. Samuti mängib rolli luku mehaanika, ehk mis materjale on seal kasutatud jne. Kui sa otsid tuntud brändi lukku, mida saaks kasutada enamikel juhtudel, siis on U-lukk enamasti hea valik.
Tihti leiame erinevaid uusi lahendusi, mida varem näinud pole. Selliste lukkude puhul võime arvestada, et tegemist ei ole klassikalise lukuga ning vargad ei pruugi selliste süsteemidega kursis olla. Samas võib see näidata, et luku tootjal pole veel piisavalt kogemusi ning ta tahab lihtsalt teistest eristuda.
Väldi kasutatud lukkude ostmist internetist. Võid saada luku, millel polegi võtit, või luku, mis on kahjustada saanud. Hoia oma varuvõtit kodus turvalises kohas ja tee varuvõtmete jaoks näiteks eraldi võtmekomplekt. Kui plaanid osta jalgrattalukku, mis pakub varastatud jalgrattale garantiid, siis esmalt tutvu põhjalikult garantii tingimustega.
Kui jätad jalgratta tihedalt asutatud linnas järelvalveta kauemaks kui üks tund, siis kasuta lukustamiseks vähemalt kahte lukku. Lukusta ratas alati millegi kindla külge! Jälgi kindlasti, kas luku pakendile on märgitud turvalisuse aste. See tähendab, et toode on tootja poolt testitud. Jälgi ka luku paksust ning materjali. Kui Sul tekkis lisaküsimusi luku valimise kohta, siis võta meiega ühendust ning aitame hädast välja! Velomarketi veebipoest leiad laia valiku turvalisi lukke. E-POODi saad siit!