Kõige tähtsam roll on kiivril. Kuigi kiivri kandmine on kohustuslik ainult alla 16-aastastele lastele, on see siiski kõigile rattaga liiklejatele rangelt soovituslik.
Lihtsalt kiivri olemasolust ei piisa. Et kiivrist kasu oleks ja see Sind ka kaitseks, peab olema täidetud mitu tingimust – õige suurus, õige tüüp, kellele mõeldud. Sobimatu jalgrattakiiver mitte ainult ei muuda olemist ebamugavaks, vaid on õnnetuse korral ka lausa ohtlik. Seega vali endale peakaitse, mis sobib Sinu sõiduharjumusega.
Jalgrattakiivrid jagunevad laias laastus järgnevalt:
- maastikusõidu- ja matkakiiver,
- maanteekiiver,
- igapäevaseks sõiduks mõeldud kiivrid.
Elektrirataste populaarsemaks muutumisega on tulnud juurde ka just selliste sõiduvahenditega sõitmiseks sobivaid kiivreid, mis on tugevamad ja peavad vastu ka suurematel kiirustel juhtuvate õnnetuste korral.
Kuidas valida parajat kiivrit?
Pea ümbermõõt võetakse pea kõige laiemast kohast, umbes kaks sentimeetrit kulmujoonest kõrgemalt.
Juhul, kui oled kahe suuruse vahel, siis pigem vali väiksem. Suurem on tõenäoliselt liiga suur, kuid väiksem püsib paremini peas. Võid proovida ka rattamütsi kiivri alla panna, kui kiiver on tõesti natuke suurem kui võiks olla.
Kiivri kandmisel kehtib valem: 2V1
2 – pähe panekul jälgi, et kiiver oleks kulmujoonest kahe sõrme jagu kõrgemal
V – rihmad oleksid pinguldatud nii, et kõrv jääb kahe rihma ehk V-kuju vahele
1 – kinnitatud rihma ja lõua vahele mahub üks sõrm (väikestel lastel kaks sõrme)
Pea meeles, et ükskõik kui hästi kiiver Sulle ka ei sobi, pole sellest vähimatki kasu, kui see pole korralikult kinnitatud.
Laste jalgrattakiiver ei erine täiskasvanute kiivrist, kuid on siiski mõned olulised punktid, millele tähelepanu pöörata. Ka lastele peavad kiivrid olema täpselt parajad. Väga ohtlik on mõtteviis – jätame kasvuvaru. Halvasti istuv kiiver ei paku mingit kaitset. Kiivrit peab kandma selleks ettenähtud ajal ja tegevusel.
Jalgrattakiivritest ja nende tüüpidest, ehitusest ja turvalisusest, sobiva valimisest, korrektsest kandmisest jm saab põhjalikumalt lugeda Velomarketi blogipostitusest.
Jalgratturi lahutamatu kaaslane – KIIVER. Milliseid pakutakse ja millist vaja?