Tööstuse 43, Tallinn, Eesti
Kauplus +372 508 3309
Töökoda +372 5301 8568
Tähesaju tee 31, Tallinn Eesti
Kauplus +372 5885 7752
Töökoda +372 5301 6938
Üldinfo +372 508 3309
Suuskade, suusakeppide ja suusasaabaste ostmisel võtab spordipoes kogenud müüja arvesse paljusid Teie isiklikke parameetreid: eelnev kogemus, üldine füüsiline vorm, pikkus ja kaal ning suusatamise eesmärgid. Sedasi saab valida suusatamiseks parima võimaliku komplekti, mis aastaid teenima jäävad. Lisaks saate ise otsustada, millised mudelid Teile endale kõige rohkem meeldivad ning sobivad.
Esiteks tuleks teada, mis otstarbel suusavarustust kasutama hakatakse:
algajale: kerge liikumine suuskadel
harrastajale: sportlik murdmaasuusatamine
võistlussportlasele: võistlemine
Teisena on oluline, millises stiilis inimene suusatab. Klassikastiil meenutab oma liigutuselt tavalist kõndimist. Klassikat sõidetakse peamiselt terviseraja ääres olevas suusajäljes (selle olemasolul), jälg aitab hoida suusad paralleelsed ning parandab libisemise efektiivsust. Uisustiil (tuntud ka kui vabastiil) on oma nimest tulenevalt sarnane uisutamisliigutusega – keharaskust kantakse üle kordamööda ühele ja teisele jalale. Keppidega tõugatakse kas igal sammul või üle ühe. Kahe eelnevalt mainitud stiili jaoks on oma kindel suusk. Kuid kui sportija ei soovi suusatada ainult ühte stiili või ei taha mõlema tehnika jaoks eraldi suuski osta, sobib talle kombisuusk.
Suuskade pikkus
Suuskade juures on üks olulisemaid omadusi suusa jäikus. Sõidumugavus ja sooritus sõltuvad jäikusest väga palju. Vale jäikusega suuskade puhul ei aita ka tippklassi määrimine, sõitmine on selliste suuskadega meeletult raske.
Suusakeppe on erinevatest materjalidest ning sellest sõltub ka tavaliselt nende hind. Odavamad suusakepid on tihti valmistatud kergest klaasfiibrist. On olemas ka alumiiniumist keppe, need on kaalult veidi raskemad, aga on samas tugevad ning sobivad hästi suusamatkale, kus tihedas metsas ja paksus lumes on vaja rohkem keppidele toetuda. Süsinikust suusakepid on väga kerged ning samas jäigad, et kepitõuge võimalikult efektiivne oleks.
Selleks, et saabas suusa küljes kinni oleks, on olemas suusasidemed. Sidemed jagunevad suusastiili (klassika ja uisk) ning kinnituse järgi.
Tänapäeva suusasaapad ei vaja pakse villaseid sokke. Ka kõige odavamatel mudelitel on soojustus ja kõrgtehnoloogiline siseviimistlus, seega suusasaapaid kantakse tavaliste spordi- või termosokkidega. Nagu on erinevad suusatüübid,on nende jaoks olemas ka vastavad suusasaapad – uisusaapad, klassikasaapad ja kombisaapad.
Maailma parimad suusatajad on oma kõrge tasemeni jõudnud eelkõige seepärast, et nad on juba väga pisikesest peale suuskadel olnud. Varakult suusatama hakkamine loob hea tasakaalutunnetuse ning suusajuhtimise. Lapsele suusavarustuse valimine on kordades lihtsam kui täiskasvanuile, oluline on inventari üleüldine sobivus ta mõõtmetele. Lastesuusad on väiksemad ja kergemad, et ka kõige nooremad saaksid manööverdamisega hakkama.
Kuni 40 kg kaaluvate laste puhul on varustuse ostmise peamiseks kriteeriumiks kaal. Kuidas valida lastele suuski ja kuidas valida suuski täiskasvanutele, loe lähemalt meie blogipostitusest “Kuidas valida suuski?“. Seal on kirjutatud põhjalikumalt erinevates suusatüüpidest, suusasaabastest, suusakeppidest ja kuidas teha enda jaoks õige valik.
Leia suusasidemed Fitnessmarketist.
Velomarketi poolt pakutavate toodete info on leitav ka
soome keeles – suksien voiteluaineet
läti keeles – slēpošanas smērvielas