Tööstuse 43, Tallinn, Eesti´
Kauplus +372 508 3309
Töökoda +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Eesti
Kauplus +372 5885 7752
Töökoda +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Üldinfo +372 508 3309

Jalgratta kasutusjuhend

Nüüd on õige aeg jalgratas välja ajada ning igapäevasesse kasutusse võtta! Kui ratas on terve talve koridoris või keldris oma aega oodanud, võta ette korralik hooldus.

Selleks, et Sinu kaherattaline sõber kestaks kaua ja sõidaks terve kevadsuve sinuga turvaliselt, tuleb jalgratast hooldada kasutusperioodil minimaalselt kord kuus, rummusisese käiguvahetajaga mudeleid aga paari kuu tagant.

Millised hooldusprotseduurid tuleks enne uue hooaja algust läbi viia? Vastus sõltub selles, mis seisus jalgratas talveunne sai jäetud. Jagame nüüd mõned soovitused, kuidas ratas kevadesse äratada.

Variant A

Enne talveunne panekut sai jalgratas puhtaks nühitud ja õlitatud. Käigu- ja piduritrossid “lahti lastud”.

Kui ise ei jõua või oska ratast hooldada, too ta Velomarketi töökotta – teeme korda!

Suurepärane! Sel juhul õlita veidi ketti, tõmba trossid vinna, pumpa kummid ja sõit võib alata!

Kummide pumpamisest täpsemalt – rõhuvahemik on märgitud väliskummile. Hea on omada manomeetriga jalgrattapumpa. Nii saab hea ülevaate sellest, kui palju rõhku kummides parajasti on.

Vaata ratas enne esimest pikemat sõitu veelkord põhjalikult üle ning veendu, et midagi ei logise ja ükski ratta osa sind sõidu näiteks ajal ei määri.

Variant B

Jalgratas läks keldrisse nii, nagu viimaselt sõidult saabus.

Tuleb omajagu vaeva näha! Esmalt tuleb ratas puhtaks nühkida. Õli, tavott ja mustus kipuvad talve jooksul eriti kõvasti liikuvosade külge klammerduma. Seetõttu on lihtne lahendus kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid. Sobib ka tavaline rasva eemaldav tugevamat sorti nõudepesuvahend, näiteks Fairy. Nühkimiseks tasub kasutada lappe ja/või harjakesi. Kõige olulisem on hoida puhtana hammasrattad ning käiguvahetajad. Suurema pori/mustuse eemaldamiseks võib kasutada ka survepesu. Seejuures tuleb silmas pidada seda, et tugev veesurve ei kahjustaks ratta tundlikke osi, näiteks laagreid.

Edasi – õlitamine. Peale pesu tuleb kett uuesti õlitada!

Ketile tuleb õli tilgutada minimaalselt 20 cm ulatuses. Õli peaks eelkõige minema keti lülide vahele. Peale õlitamist tuleb kett taas kaltsuga üle tõmmata sest üleliigne õli hakkab mustust koguma. NB! Kasuta keti õlitamiseks vaid spetsiaalselt selleks ettenähtud jalgratta ketiõli.

Kodustes tingimustes jalgratta kevadhoolduse tegemiseks on vaja järgnevaid vahendeid:

  • ketiõli (märja ilma oma)
  • jalgratta puhastamise hari või kalts
  • jalgratta puhastusvahend, sobib ka rasva eemaldav tugevamat sorti nõudepesuvahend, näiteks Fairy
  • mutrivõtmete komplekt
  • kruvikeeraja

Pidurite ja käikude kodusest hooldamisest saad lugeda meie varasemast postitusest.

Kui kõik see tundub liialt keeruline või tülikas, siis alati on valmis aitama Velomarketi jalgratta töökoda.