Tööstuse 43, Tallinn, Eesti´
Kauplus +372 508 3309
Töökoda +372 5301 8568

Tähesaju tee 31, Tallinn Eesti
Kauplus +372 5885 7752
Töökoda +372 5301 6938

info@velomarket.ee

Üldinfo +372 508 3309

Jalgratta kasutusjuhend

Nüüdsel murrangulisel ajastul, mil isegi Tallinnas said valmis punased jalgrattateed :), võiks rattaga tööle või kooli sõitu tõsisemalt kaaluma hakata.
Kui õues on jahedam ja vihmane, panevad paljud meist oma suvise kaherattalise sõbra talveunne. Sügiseti jätkub taas kord tavaline argipäev, kus käimist on rohkem marsruudil tööle-kooli-koju. Kuid kas teadsite, et ka seda marsruuti võib rattaga sõita? Igapäevasel rattasõidul on väga palju kasulikke külgi ja uskuge või mitte, kuid sügisene ilm ei pea sugugi takistuseks olema. Ehk nagu ütleb vana kõnekäänd – “Kui on piisavalt viisakas riie, siis on ka viisakad ilmad!”

Miks? Sest rattaga sõitmine on tervisele igati kasulik: 1. Trenn südamele, et see püsiks tugeva ja vastupidavana kõrge eani. 2. Hoiab lihaseid toonuses. 3. Rattasõit mõjub ka vaimsele tervisele ja kognitiivsetele võimetele väga hästi. Võib öelda, et kui paned jalad tööle, paned ka pea tööle. Ja mis oleks parem viis tööpäeva alustamiseks kui värske pea ja vaheda mõistusega? Rattasõit muudab su meeled ärksaks ja tähelepanelikuks. Seega oled rattaga kooli või tööle sõites kindlasti produktiivsem ja energilisem kui sinna ühistranspordis või autos loksudes.

And last but not least – lisaks enda tervise hoidmisele säästad ka oma aega! Rattaga ei pea seisma tipptunni ummikutes. Neist võid naeratusega mööda tuhiseda. Järgmine jalgratta positiivne omadus – säästad loodust. Autoga liigeldes tekkiv heitgaaside kogus jääb olemata. Jah, ühe inimese kohta võib see küll väiksena panusena tunduda, kuid paljude peale kokku annab päris arvestatava koguse. Ühiskonnas elame me ju ikka kõik koos. Kas teadsid, et Põhjamaade suurlinnades kutsutakse rattureid isegi linnaõhu puhastajateks? Lisaks on rattasõiduga kaasnevad rahalised kulud peaaegu olematud võrreldes auto või ühistranspordiga sõitmisega. Ning võrreldes jala käimisega – rattasõit on ajavõit! 🙂

Miks aga paljud siiski endiselt linnaliikluses autot rattale eelistavad? Kardetakse märjaks saada, pole ratast töökohal kuskil hoiustada, rattasõit ajab higistama? Et teha tööle- või koolisõit rattaga nauditavaks ja muretuks, toob Velomarket teieni mõned kasulikud näpunäited.

1. Paki asjad rattakotti.

Spetsiaalset rattakotti ei pea sa ise seljas kandma. See kinnitub rattale – kas pakiraami külge või siis lenksule. Rattale kinnitatuna ei aja seljakott sõites ka selga higistama. Väga hea variant on meil Velomarketis pakutav pakiraamikott Basil Urban. Siia mahuvad tööriided ja sülearvuti lahedalt ära ning ruumi jääb ülegi – saab peale tööpäeva ka poest läbi sõita ja sisseoste teha.

Lisaks seljakotid, mida võib kasutada igapäevaselt ja mitte ainult rattaga sõites. Basil Soho Nordlicht rattale kinnitatav seljakott on LED-valgustusega, täiesti veekindel ja mis peaasi – näeb ka rattavälisel ajal seljas väga hea ja soliidne välja. NB! Sobib suurepäraselt ka igapäevaseks koolikotiks, kuna mahutab palju, on mugav ja kerge ning sellega liigeldes oled ka pimedas suurepäraselt nähtav!

Alternatiivina seljakotile võid valida ka klassikalise sülearvuti koti – pakiraamile kinnitatav Basil City Shopper on kott, millega saad käia igal pool – poes, loengutel, tööl. Mahutab ilusti nii kõige suurema laptopi kui ka kõik muu eluks vajaliku.

Basil Evergreen on multifunktsionaalne – ühtlasi nii õlakott, seljakott kui ka rattakott! Näeb väga šikk välja ja sobib käia nii tööl, koolis kui ka lõunapausi ajal linna parimas kohvikus 🙂 . 

Kui aga soovid oma juba olemasolevat töökotti, spordikotti või koolikotti mugavalt pakiraamil kanda, siis siin tuleb appi Basil Class – helkurribade ja kinnitusrihmadega varustatud pakiraamikorv, mis oli 2021 müüduim pakiraamikorv. Sellesse korvi saab paigutada ka suure seljakoti ning tänu kinnitusrihmadele ei kuku see sealt maha isegi kõige julgemate hüpete või kiiremate kurvide korral. Nähtavus ja turvalisus ennekõike! NB! Kui soovid kasutada oma tavalist seljakotti, siis soovitame ootamatu vihamasaju puhul kasutada koti vihmakatet. Vihmakatted kerged, neid on võimalik väikseks kokku rullida ja kotti pista. Kuid vihma korral nad võivad päästa nii su koti väljanägemise kui selle sees oleva arvuti!

2. Sõida tööle šikilt!

Jalgrattaga tööl käimine ei tähenda tingimata, et selga tuleb tõmmata sportlik dress. Jalgrattaga saab tööle sõita ka ülikonnas. Ja paljud sõidavadki! Üle terve maailma. Mõistagi on viisakama riietusega töökäiguks Eesti kliimas sobilik pikkade porilaudadega linnaratas. 

Kui teekond tööle on pikk, siis kaalu hoopis elektrijalgratta soetamist. Nii sõidad tööle ka 10-20 km ilma higiseks minemata – ent muidugi soovi korral saad ka ise sporti tehes vändata ja kurve võtta. Igapäevaselt jalgrattaga liigeldes pea alati silmas Eesti muutlikku ilma ja vihma võimalust. Märjaks saamise vältimiseks on olemas spetsiaalselt jalgratturitele kohandatud vihmakeebid, mis kaitsevad ka põlvi.

Kui sinu töökoht pakub pesemisvõimalust, riietu sõidu ajaks mugavatesse riietesse. Vali sõiduriided vastavalt ilmale. Tuule- ja veekindel pealisriietus hoiab sind sooja ja kuivana.

Kasulikud näpunäited tööriiete pakkimiseks, et need ei läheks kotis kortsu: Pakkimise kuldreegel on, et raskemad asjad pannakse alati põhja, kergemad peale. Nii ei vajuta raskus kergeid riideid koti põhja kortsu. Kingad pange alati koti põhja, riided rullige kokku ja pange kõige peale. Rulli keerates ei lähe nad liialt kortsu.

Spetsialisti nõuanne: Kui püksisäär on lai ja kipub sõites “lotendama” siis kasuta spetsiaalseid püksisääre kinnitusklambreid. Muidu võib juhtuda, et püksisäär jääb keti vahele ja saab õliseks.

3. Kanna oma ratta eest hoolt!

Ka ratta eest peab hoolt kandma – samamoodi nagu enda eest. Turvaliseks lukustamiseks saab valida sobiva luku – suurepärane valik on lülilukk, mis kinnitub sõidu ajal rattale ja mille töökindlusele saab alati kindel olla:  Alati ei ole võimalik töö või kooli juures ratast varju alla panna. Selleks puhuks on olemas rattakatted, mis kaitsevad ratast vihma, lume, tolmu jms eest – nagu Velomarketis pakutav ratta kate Dunlop.

Lisaks soovitame kasutada alati ka kompaktset ja soodsat sadulakatet – uskuge, sõitma hakates pole midagi ebameeldivamat kui õues vihma käes vettinud sadul 🙂 

Ongi esialgu kõik! 

Mõnusaid sõite, selget pead ja rõõmsat meelt soovides – 

Sinu Velomarket 🙂