Murdmaasuusatamine ei piirdu kahjuks vaid täiusliku tehnikaga või vastupidavusega, sest hästi ettevalmistatud suusad on väga olulised, et tagada lumel kerge libisemine. Selles postituses vaatleme suusa määrimise kunsti ja käsitleme selleks vajalikke tehnikaid ja materjale.
Suuskade puhastamine
Enne määrimist on oluline suusad korralikult puhtaks teha. Alustuseks kasuta suusapõhjade puhastamiseks kraabitsat, millega kõigepealt puhastada suusaküljed ja juhtsoon üleliigsest parafiinist ja seejärel suusapõhi. Seejärel kasuta suusaharja, millega puhastada suusapõhja libisemisalade üleliigsest parafiinist ja mida saad kasutada suusapõhja struktuuri avamiseks ning suusapõhja poleerimiseks. Peale üleliigse määrde eemaldamist kraabitsaga, lükka metallharjaga ninast kanna suunas kuni suusapõhja struktuur on selgelt nähtav. Järgnevalt harja nailonharjaga suusapõhi puhtaks. Kui on võimalus/soov erinevaid harju kasutada, on põhimõte selline, et alustatakse jämedamast harjast. Esimesena kasutatakse messingharja, sellele järgnevalt vaskharja, siis terasharja, siis tugevat nailonharja, siis pehmemat nailonharja. Kui määrimisel kasutatakse pulbrit, siis viimasena madalakarvalist pehmet nailonharja.
Metallharju tuleb kasutada ainult ühes suunas (märgi harjale nool, et alati kasutad samas suunas) harjamiseks. Harrastajale piisab rahuldava tulemuse saamiseks messingharjast ja tugevast nailonharjast. Pidamismäärde eemaldamise lihtsustamiseks võid kasutada ka vastavat määrde eemaldit.
Viimasena pühi suusad puhta lapiga, et tagada nende lõplik puhas pind.
Suuskade määrimine
Temperatuuriga arvestamine:
- Külm/karge ilm: Vali külmade olude jaoks kõvemad määrded (külmad määrded), kui temperatuur on märgatavalt alla külmumispunkti (nt -10°C ja külmem). Need määrded on loodud, et tagada parem vastupidavus ja libisemine külmas lumes.
- Mõõdukalt külm ilm: Temperatuuridele umbes -5°C kuni -1°C vali keskmise kõvadusega või üldised määrded. Need määrded pakuvad head tasakaalu haarduvuse ja libisemise vahel, sobides keskmisteks talvetingimusteks.
- Soojemapoolne/sula ilm: Leebematel tingimustel, umbes 0°C ja kõrgemal, kasuta pehmemaid määrded. Need määrded tagavad parema haarduvuse märjas või soojemas lumes.
Kanna pidamisalale õhuke ja ühtlane kiht kruntmääret, mille peale temperatuurile vastavat pidamismääret. Tasanda korgiga. Korda pidamismäärde kandmise protseduuri 2-3 korda, tasandades igat kihti. Kihtidesse võib määrida erineva temperatuuriga pidamismäärdeid. Allapoole pannakse üldjuhul kõvem (külmemale ilmale mõeldud) pidamismääre, et suurendada kulumiskindlust ja parandada erinevate kihtide siduvust. Pealmine pidamismääre peaks aga vastama ilmale, millal suustada plaanid.
Kui see tundub keeruline, siis õnneks on lihtharrastajatele olemas ka lihtsamad variandid, nagu näiteks floriidiga kiirmäärded, mille põhiülesandeks on libisemise parandamine kuid mis pole kuigi keskonnasõbralik valik.
- Kuivema lume puhul kasuta veidi kõvemat määret, et maksimeerida libisemist ja vähendada hõõrdumist.
- Märjema lume puhul kasuta pehmemat määret parema haarduvuse tagamiseks. Soovitame kaaluda ka fluorosüsiniku määreid parema veetõrje saavutamiseks.
Haakuva tsooni määrimine: Kanna haakuvat määret suusa all olevale haakuvale tsoonile (suusa keskosa/jala alune). Haakuvate määrete valik sõltub lumetemperatuurist ja -tüübist.
Libiseva tsooni määrimine: Kanna libisevat määret suusa libisevatele tsoonidele (suusa ees- ja tagaosa) suurema kiiruse saavutamiseks. Libiseva määre valik sõltub samuti lumeoludest.
Katsetamine ja kohandamine
Katse ja eksituse meetod: oluline on treeningutel katsetada erinevaid määrdeid, et leida parim variant vastavalt oma suusatamise stiilile ning hetkel valitsevatele tingimustele.
Kohandamine vastavalt muutuvatele tingimustele: ole valmis kohandama oma määrimisstrateegiat vastavalt muutuvale ilmale, temperatuuri kõikumistele ja lumeomaduste arengule rajal.
Lisaks soovitame jälgida viimaseid arenguid määrimise tehnoloogias ja tehnikates, mida kasutavad professionaalsed suusatajad. Tippsportlastel on sageli pühendunud määrimismeeskonnad, kes analüüsivad olusid ja valivad kõige sobivamad määrded.
Määrimine on nii teadus kui ka kunst. See nõuab katsetamist, tähelepanekuid ja kohanduvust, et saavutada optimaalseid tulemusi. Kogudes kogemusi, arendate paremat arusaama erinevate määrete käitumisest erinevate tingimuste jaoks.
Lisaks on sul alati võimalus konsulteerida eksperdiga, kellel on sellel alal konkreetne kogemus. Velomarket pakub väga kvaliteetset suusahooldusteenust Tallinnas nii Tööstuse kui ka Tähesasaju esindustes.
Kui sul suuski üldse pole, siis ka neid saad meie poest, kus lai valik suuski ja muud talvevarustust!
Loodame, et sellest postitusest on sulle abi ja aitäh, et lugesid!