Füüsiline aktiivsus ja värske õhk aitavad positiivset meelt karastada ja keha turgutada
Kehtestatud eriolukord Eestis häirib harjumuspärast igapäevarütmi ja eeldab teatud plaanide ümbertegemist. Kuid kui oled terve, ei tähenda see vajadust ega kohustust lukustada end üksildusse ja nelja seina vahele. Sotsiaalset distantsi hoides ära jäta tähelepanuta oma keha ja vaimu vajadusi!
Kui vaimu saab turgutada sõpradega sotsiaalmeedias suheldes, raamatuid lugedes või oma tubases hubasuses lemmikfilme vaadates, siis sinu keha tahab jätkuvalt liikuda ja sinu kopsud vajavad just värsket õhku.
Olukord on keeruline üle maailma ja me saame sellest nüüdseks kõik väga hästi aru. Kuidas sellega siis kohaneda?
Kui sul on seni õnnestunud end ja oma lähedasi säästa viirusesse nakatumisest, on kõik hästi – paanikaks polegi põhjust! Järgnevatel nädalatel tuleb oma elu ümber korraldada ja tegeleda vastutustundlikult enda ja oma lähedaste tervise tugevdamisega. Sinu peamiseks eesmärgiks võiks olla aktiivse ja positiivse eluviisi jätkamine olukorras, kus paljud tegevused meie ümber on põhjusega keelatud.
Hoia end tervena, avastades neid paiku, mille avastamiseks pole sul seni olnud aega. Mine tärkavasse kevadmetsa, kuhu sa pole seni kiire elutempo tõttu veel jõudnud ning vaata, kuidas sinililled juba õitsevad. Nii Tallinnas kui Harjumaal on mitmeid põnevaid paiku, mida rattal avastada.
Sõida mere äärde ja naudi värsket mereõhku ning kauneid vaateid. Või sõida külla sõpradele, kes on veendunud, et nad on terved – aga tee see sõit edasi-tagasi vabas õhu ja ühistransporti kasutamata!
Tulevad päevad ja nädalad keskenduvad vastutustundlikule käitumisele ühiskonnas. Vastutustunne algab aga suhtumisest iseendasse. Ja selliseid tervist tugevdavaid ning vaimu karastavaid tegevusi on mitmeid, mida saad teha ka eriolukorras, kus tavapärane elurütm ja sotsiaalsus on muutunud.
Mine tärkavasse kevadmetsa, kuhu sa pole seni kiire elutempo tõttu veel jõudnud ning vaata, kuidas sinililled juba õitsevad. Nii Tallinnas kui Harjumaal on mitmeid põnevaid paiku, mida rattal avastada.
Hoolitse enda heaolu ja turvalisuse eest
Viiruse levikut aitavad takistada füüsilise sotsiaalse kontakti vältimine (ehk hoides end eemale rahvakogunemistest ja igal pool mujal teistest vähemalt kahe meetri kaugusele) ning hügieen. Ära unusta aga turvalisust ka koduuksest lahkudes – iga rattasõit peab algama hooldatud ratta selga istudes ka kiivri pähepanekust!
Nii nagu tuleb pesta käsi korralikult, tuleb ka rattaga sõites kasutada sinu peakujuga sobivat, turvalist kiivrit, mis ka tegelikkuses kaitseks sinu pead näiteks kukkudes. Ilmad on praegu heitlikud – varakevadine päike särab madalalt silma ja võib sinu tähelepanu juhtida kõrvale; maha võib sadada nii lund, lörtsi, rahet kui vihma; ka temperatuur väljas võib muutuda ootamatult, mõjutades samuti teeolusid. Turvalisus ennekõike!
Riietu rattaga sõitma minnes alati vastavalt ilmastikuoludele, et ei oleks liiga palav või et sa ei saaks külma. Arvesta ka sellega, et kellaaja liikudes ehk õhtu saabudes võib tuulesuund, temperatuur ja ilmastikuolud muutuda.
Kui otsustad sõita oma rattaga ka inimtühjale rannale, ära jäta oma ratast ikkagi järelevalveta. Rattalukk võta alati kaasa ja kasuta seda ka siis, kui sulle tundub, et kedagi läheduses ei ole. Ratta lukustamine võtab vaid hetke, aga on mõistlik teha igas olukorras nii linnas kui maal. Kaitse oma vara! Ära lukusta ratast lihtsalt eemaldatavate torude külge, vaid otsi kas spetsiaalne rattahoidla-rattapost või midagi muud püsivamat ja tugevamat. Puu külge ratast lukustades veendu, et sa puule liiga ei tee.
Kuigi päevad lähevad pikemaks, võib sinu sõit jääda hämarasse või pimedasse aega. Ära unusta, et rattal liikudes pead olema nähtav ka kaasliiklejatele – jalakäijatele, teistele ratturitele ja autosõitjatele. Vaata üle, kas sinu rattal on olemas helkurid ees ja taga ning külje peal (kodarate küljes) ja kas tasuks lisada ka tulukesed ning rattakell märguanneteks. Siin kehtib reegel, et mida rohkem, seda turvalisem.
Vaata üle ka ratta porilauad, kas need vajavad hooldust, paika painutamist või vahetamist.
Võta kaasa kõik vajalik
Kuigi sinu rattasõidu teekonnal võib olla pood, mida oled harjunud külastama, võib see olla erakorraliselt suletud või lühendatud tööajaga. Võta rattasõidule kaasa kõik see, mida vajad – riietu soojalt ning haara kaasa termos tee, kohvi, sooja vee vms joodavaga.
Rattale saad paigutada erinevad hoidikud ja spetsiaalsed korvid, mis aitavad sul kaasa vedada täpselt seda, mida pead oluliseks – vali transpordikorv, arvutikott-ridikül-portfell, joogitopsihoidja või lapsetool. Vajadusel kombineeri varustust just selliselt, et lisavarustus toetab sinu sõitude eesmärki ja turvalisust.
Sõida alati rattaga, mis on korrektselt hooldatud. Mida pikema sõidu ette võtad, seda olulisem on veenduda, et sinu rattal on kummid korrektselt õhku täis ning sul on õhupump ja kummiparandus- ja tööriistakompekt alati kaasas. Veendu, et rattakett liigub sujuvalt ja ei tee hääli, mis võiks viidata kulumisele või roostetamisele.
Kui sa pole terve pika talve ratast kasutanud ja see on kogunud keldris või koridoris tolmu või saanud klimaatilisi kahjustusi (nt niiskus), siis küsi vajadusel enne aktiivse sõiduhooaja algust nõu meie hooldustiimilt ja too ratas ülevaatusele.
Sõida alati hooldatud, töökorras rattaga, mis on varustatud just nende lisadega, mis aitavad sul ringi liikuda muretult ja eesmärgipäraselt. Ühistransporti vältides ja värskes õhus piisavalt liikudes väldid võimalikke kokkupuuteid viirusekandjatega ja hoiad oma keha ja vaimu erksana!
Kui vajad uut ratast või mõnd lisavarustust, saad teha oma tellimuse mugavalt ka e-poest. Mõistame, kui hetkel on rohkem kulutusi tervel perel, seetõttu võid vajadusel kasutada ratast või selle osi soetades ka järelmaksu võimalust ning ratta rentimise võimalust. Loomulikult tee valikuid kaalutletult ja mõistlikult. Meil on hetkel ka ohtralt kasulikke sooduspakkumisi, viska nendele silm peale, ehk leiad just siit valikust oma uue soodsa velo!
Kui sa kahtled, milline rattamudel või -stiil võiks just sulle või mõnele su pereliikmetest sobida või tahad täiendavat infot, millist lisavarustust vajaksid, nõustame sind hea meelega ka eriolukorra ajal.
Riietu vastavalt ilmale, liigu värskes õhus ja hoia meeled rõõmsana!
Tähelepanu! Kui sinu tervislik seisund ei võimalda hetkel värskes õhus liikumist, järgi arstide ja ametkondade soovitusi (www.terviseamet.ee, perearst, vajadusel helista 112) enda tervise eest hoolitsemisel. Kui oled kodus karantiinis ja ei saa või ei tohi liikuda, jagame sinuga lähinädalatel kasulikke ja huvitavaid velo-teemalisi artikleid ja ülevaateid, et saaksid end veloeluga paremini kurssi viia ja ka oma aega tarkusi kogudes viita.
Turvalist ja mõnusat viibimist värskes õhus soovides
Velomarketi meeskond